Her ne kadar göçebe yaşam tarzını seçmiş yörük ataların torunları olsak ta, Türk milleti olarak gerek tembellik ve gerekse de finansal zorluklar sebebiyle seyahat etmeyen bir yapıya sahibiz. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar ve kültürler tanımak, yeni şeyler öğrenmek ve o tatilin hayatımıza birşeyler katmasını sağlamak yerine ne yazık ki beş yıldızlı otellerde yata yata göbek büyütmeyi tercih ediyor Türk insanı.

Şimdiye kadar yaşadığım deneyimler, okuduklarım ve öğrendiklerimi birleştirerek hazırladığım tavsiyelerimin, sizlere konforlu ve ekonomik seyahatin ipuçlarını vereceğine,  iyi organize edilmiş bir seyahatin aslında sanıldığı kadar pahalı olmadığını ve insan hayatına çok şeyler katabileceğini göstereceğine inanıyorum :

  1. Doğru zamanda seyahat edin

Seyahat edeceğiniz ülkenin veya bölgenin özelliklerini de dikkate alarak, yoğun sezonda seyahat etmemek  hem daha ekonomik olacaktır, hem de kalabalıktan uzak huzurlu bir tatil imkanı sunacaktır. Bununla birlikte gideceğiniz yerdeki etkinlikleri de mutlaka göz önünde bulundurmak şart.

12.-photo-20

Uzakdoğu seyahat planım…

Örneğin, eğer Afrika’ya safariye gidiyorsanız hayvanların göç zamanında, Rio’ya gidiyorsanız karnaval zamanında gitmek, Dubai’ye gidiyorsanız çok sıcakta, Rusya’ya gidiyorsanız çok soğukta gitmemek şart. Her ülkeye özel festivallerin zamanını takip etmek, genellikle okulların açık olduğu tarihlerde seyahat etmek, uçak biletlerinin daha ucuz olduğu dönemleri seçmek, gidilecek ülkenin yerel bayramlarının ve tatillerinin olmadığı dönemleri ve özellikle festival ve etkinliklerin olduğu dönemleri seçmek çok önemli.

  1. Yalnız seyahat etmeyin

Yalnız seyahat etmek her zaman için masrafları en az iki katına çıkartır. Tek kişilik odada kalmak, araç kiralamak ve benzin parasını tek başına ödemek, tek kişilik ulaşım, konaklama ve etkinlik imkanının olmadığı yerlerde iki kişinin parasını ödemek bir tatilde istemeyeceğiniz tek şeydir. Tüm masrafları en az yarıya indirmekle birlikte, yanınızda birilerinin olması hem güvenliğiniz açısından avantajlıdır, hem de yaşadığınız tüm güzellikleri paylaşabileceğiniz, sürprizlere birlikte göğüs gerebileceğiniz bir can yoldaşınız olması sizi her zaman için rahatlatacaktır.

  1. Uçak biletinizi çok önceden alın

Unutmayın ki seyahat planınızın ilk başlangıç noktası ve en önemli masraflarından birisi uçak bileti olacaktır. Özellikle Güney Amerika, Afrika, Uzakdoğu gibi uzun yol seyahatlerinde en az altı ay önceden alınan biletler %50 ye yakın avantaj sağlıyor. Avrupa gibi kısa süreli uçuşlarda Ryanair, Easyjet, Germanwings, Airbaltic gibi ekonomik havayollarını tercih edin. Uzun yollar için mümkünse ve eğer milleriniz varsa konforunuz için Türk Hava Yolları’nı seçin, yoksa Emirates, Qatar Airways, Gulfair gibi nispeten ucuz havayollarını tercih edin. Uçak biletinizi alırken mutlaka alternatif tarihleri, haftasonları olmamasını, bayramlara ve yerel etkinliklere denk gelmemesini kontrol edin. Uçak biletinizi almadan önce Skyscanner, Expedia, Whichbudget gibi sitelerden mutlaka ucuz alternatifleri de kontrol edin.

Eğer lokal uçuş yapmanız gerekiyorsa, örneğin Rio’dan Amazonlara, Cape Town’dan Kruger National Park’a veya Singapur’dan Malezya’ya uçmanız gerekiyorsa mutlaka yerel havayollarını tercih edin ve çok önceden biletinizi ayarlayın. Eğer mümkünse tarihi değiştirilebilir biletleri tercih edin, çünkü hayat güzel sürprizlerle dolu ve lokal seyahatinizi birkaç gün erkene veya ileriye çekmeniz gerekebiliyor.

  1. Çok iyi bir araştırma yapın

Seyahatinizin en can alıcı noktası iyi bir araştırma yapmaktır. Bu konuda internet bir cennet, insanlar bloglarda deneyimlerini anlatıyor, Tripadvisor, Lonelyplanet, Virtualtourist, Wikitravel gibi siteler en iyi referansları ayağınıza getiriyor. Gideceğiniz ülke için en önemli noktaları, yapılması gerekenleri, ziyaret edilmesi gereken yerleri, yerel yemekleri, festivalleri, etkinlikleri birkaç saniye içinde Google’dan öğrenebiliyorsunuz.

Örneğin Afrika’ya safari için gidiyorsanız mevsimi ve hayvanların göç tarihlerini iyi araştırın. Brezilya’ya gidiyorsanız Rio Karnavalı’nın tarihine denk getirin, Amazon’un az yağış alan mevsimini seçin. Maldivler, Tayland, Singapur gibi yerlerde tropikal yağmurların az olduğu mevsimleri tercih edin.

Gideceğiniz ülkedeki etkinliklerin ve yapacağınız aktivitelerin listesini yapın. Eğer bir karnaval, futbol maçı, özel bir gösteri vs varsa veya özel bir bina, tapınak, müze vs varsa mutlaka önceden biletini alın, unutmayın ki seyahatinizin  iptal olması durumunda bu tip biletler her zaman için değerlidir ve yeniden satabilirsiniz. Müzeler, tapınaklar, kuleler, parklar vb yerlerin kapalı olduğu günleri mutlaka kontrol edin ki son dakika sürprizleri olmasın.

Araç kiralama işlemlerini erkenden yapmak her zaman için daha ucuzdur ve istediğiniz büyüklük ve konfordaki aracı daha ucuza bulabilmenizi sağlar. Seyahatten birkaç gün öncesine kadar iptal imkanı sağlayan ve full insurance veren Avis, Hertz, Europcar vb  firmaları tercih edin.

Otel rezervasyonları için dünyanın en güzel iki web sitesi Booking.com ve Agoda.com. Bu sitelerde aylar öncesinden çok çok ucuza rezervasyon yapabiliyor ve seyahatinize sadece bir iki gün kalaya kadar iptal edebiliyorsunuz. Otellerle ilgili tüm detaylar sitelerde mevcut ve otel ile ilgili herhangi bir sorun çıkarsa bu firmalar sizin adınıza otel ile görüşüyor ve her türlü desteği anında veriyorlar.

  1. Çok iyi bir çanta hazırlayın

Her ne kadar “sırt çantası ile seyahat” denildiğinde akıllara hippi kılıklı, pasaklı, bir gün orada bir gün burada konaklayan genç imajı gelse de sırt çantası ile seyahat etmek inanılmaz keyifli ve eğlencelidir. Sırt çantası ile seyahat etmenin en önemli kuralı çok ağır olmayan ancak tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek çok iyi bir çanta hazırlamaktır.

Eğer Tayland, Hindistan, Çin vs gibi üçüncü dünya ülkelerine gidiyorsanız kesinlike yanınıza kaliteli ve pahalı elbiselerinizi almayın. Unutmayın ki bu ülkelerde kimse giydiğinize bakmıyor ve giyim eşyaları bu ülkelerde çok çok daha ucuz. Hatta yerel marketlerden satın alıp bir iki hafta kullanıp orada çöpe atıp gelebilirsiniz, o kadar ucuzlar. Uçakta karşılaşabileceğiniz extra bagaj cezasını düşününce böyle seyahat etmek çok daha ekonomik ve konforlu olacaktır.

Hafif bir seyahat çantası için her şeyin en ufak ve hafif olanını tercih edin. Nefes alabilen ve az yer tutan giysiler, esnek olan ve az yer kaplayan, valize sıkıştırabilen ayakkabılar, özellikle rahat bir yürüyüş ayakkabısı, en ufak şişelerde bulunan parfümler, traş köpükleri, diş macunları çok önemli. Devamlı olarak kullandığınız ilaçlar veya gideceğiniz yerde ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz ilaçları mutlaka yanınıza alın. Afrika’ya veya Amazonlar’a gidiyorsanız malarya tabletleri, sivrisinek kovucular, C vitamini, mide bulantısı, böcek sokması için ilaçlar en önemli ilaçların başında geliyor.

Seyahatinizin diğer vazgeçilmezlerinin başında ise fotoğraf makinesi ve kamera geliyor. Şarj aletleri ile yeterince hafıza kartı almayı ve gideceğiniz ülkenin gerilim seviyesi ve priz tipini kontrol etmeyi unutmayın.

Gideceğiniz ülkede kullanılan döviz kuru ve bu dövizi en ucuz nereden temin edebileceğinizi kontrol edin, alabiliyorsanız Türkiye’de bankanızdan komisyonsuz ve daha ucuza alın, alamıyorsanız havalimanında pasaport kontrolü geçtikten sonra bulunan döviz büfesinden temin etmeye çalışın.

Dünya ile iletişimizini sağlayabilmek, her gittiğiniz yerde check-in yapıp, fotoğraf upload edebilmek ve twit atabilmek için cep telefonunuzun açık ve çalışır olması şart. Daha sonra yüksek cep telefonu faturaları ile karşılaşmamak için mutlaka yerel bir operatörden data ve simcard alın. Artık her yerde mevcut olan ücretsiz WI-FI hizmeti veren oteller, kafeler ve restoranları tercih edin. İletişim için telefon açmak yerine akıllı telefonlardan Skype, Facetime, WeChat, WhatsApp vb uygulamaları kullanın.

Mutlaka ama mutlaka gideceğiniz ülkenin mutfağını,o ülkeye özel yemekleri ve bu yemekleri en uygun nerede yiyebileceğinizi araştırın. Unutmayın ki en iyi paellayı İspanya’da, en iyi pizzayı Italya’da ve en iyi falafeli Lübnan’da yiyebilirsiniz, o yüzden bu fırsatları kesinlikle kaçırmayın.

Son olarak, yukarıda anlatılan tüm bilgileri, gerekli adresleri, önemli telefon numaralarını, yapılacak işleri, gezilecek yerleri, kalınacak otelleri ve uçuş saatlerini içeren ve cüzdanınızda taşıyabileceğiniz bir A4 büyüklüğünde bir gezi planınız olsun.

Hayat gezince hakikaten çok daha güzel…

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir