Seksenli yılların sonunda birisi gelip “3-5 yıla kadar internet diye birşey çıkacak ve tüm dünyayı etkisi altına alacak” deseydi hangimiz bugün yaşadıklarımızın olabileceğine inanırdık?

21. yüzyılın en etkili iletişim aracı internet. Eskiden dünyada olup bitenlerden haberdar olabilmek için ya televizyonlardan dinliyorduk veya  bakkala, markete gidip gazete alarak bir gün sonra haberleri alıyorduk. Günümüzde elimizdeki akıllı telefonlar sayesinde tek bir dokunuşla dünya ile aynı anda olan bitenleri görebiliyoruz.

21. yüzyılın en etkili silahı : internet

21. yüzyılın en etkili silahı : internet

Türkiye’de nüfusa göre internet kullanım oranı 2002 yılında %11 iken 2013 yılı itibarı ile bu oran %50’yi aşmış ve hızla da yükselmeye devam ediyor. Gün geçtikçe dünyadaki internet kullanıcı sayısının artması, şirketlerin pazarlama aktivitelerinin artık  internet ortamına kaymasının kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Artık internette en azından bir ticari kimliğiniz veya web sayfanız yoksa işletmenizin sürekliliği imkansız hale gelmiş durumda. Internetin pazarlama aktivitelerine olan katkıları yanında firmalara sağladığı sayısız diğer faydalar da var :

– Bilgiye erişim artık çok kolay hale geldi. Eskiden kitapları saklamak, taşımak, okumak çok zorken şimdi tek bir tuşla bütün dünya bir kütüphane olarak elinizin altında ve eskiden bilgiye ulaşmak için harcadığınız saatler, günler ve ayları şimdi saniyeler mertebesinde harcıyorsunuz. Dolayısı ile bu zamanı şirketinizin diğer aktivitelerine ayırabiliyorsunuz.

– Eskiden duman, güvercin, mektup vs ile günler süren haberleşmeler bugün anında yapılabiliyor. Telgraf, telefon ve faks ile ücret karşılığında yapılan görüşmeler şimdi neredeyse ücretsiz olarak yapılabiliyor. Şirket içinde yaptığınız toplantıları artık çok daha hızlı, çok daha kaliteli, çok daha fazla kişi ile aynı anda ve çok daha kapsamlı olarak cebinizdeki akıllı telefonlardan veya video konferans sistemleri ile yapabiliyorsunuz.

– Gazete, radyo, televizyon veya pano reklamları sadece kısıtlı bir zaman zarfında ve sadece belirli bir okuyucu/dinleyici kitlesine hitap ederken web sayfanız tüm dünyaya 7 gün 24 saat hizmet verebiliyor. Aynı şekilde, gazete, radyo, televizyon veya pano reklamlarının bütçesi, internette harcayacağınız bütçenin çok çok üzerinde ve bu reklamlar tek taraflı bir iletişim sayılıyor, ama internette artık kullanıcılar da interaktif olarak işin içine girdiği için internetin pazarlamadaki pozitif etkisi tartışılmaz hale geliyor.

– Yeni nesil için zaman çok önemli ve gençler artık sosyal hayata zaman ayırmaya çalışıyor, o yüzden mağaza gezmek, radyoda haber dinlemek veya TV seyretmek yerine internetten onlara sunulan imkanları anında değerlendirerek bilgiye, ürüne veya servise hemen ulaşmayı tercih ediyorlar. Bugün Migros’larda bile artık internetten yiyecek alışverişlerini yapabiliyorlar. Dolayısı ile hem internetten kolayca alışveriş yapmanın zevkini çıkartıyorlar, hem günlük işlerine ayıracakları zamanı sosyal hayatlarına ayırıyorlar ve dolayısı ile firmanızda çalışan gençlerin motivasyonu ve verimliliği artıyor.

– Ofisiniz günde 8 saat çalışıyor ama web sayfanız 7 gün 24 saat hizmet veriyor, hem de ofisinizde yaptığınız birçok harcamanın önüne geçiyor. Bugün Ryanair, Easyjet gibi düşük fiyatlı havayollarının çoğunun ofisi yok, işçi çalıştırmıyor, enerji harcamıyor, sabit giderleri çok daha az, telefon, faks, bilgisayar ücretleri yok, bilet kesmiyor, kağıt harcamıyor, ofise gidip gelirken araç kullanmayıp doğaya katkıda bulunuyor, aynı zamanda sadece bir ülkeden değil dünyanın her yerinden çok daha fazla kişiye çok daha hızlı şekilde hizmet verebiliyorlar.

– Eskiden çalıştığınız şirketten izin alarak, saatler hatta günler harcamanız gereken birçok resmi işlemi bugün internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Devlet ile ilgili işlemlerinizi, vergi, aidat, trafik cezası vb ödemelerinizi, bankacılık işlemlerinizi, iş başvurularınızı, hastane tahlil sonuçlarınızı, sınav sonuçlarınızı, kargonuzun nerede olduğunu ve bunun gibi milyonlarca işlemi yerinizden birkaç tuşa basarak yapabiliyorsunuz.

Her ne kadar internet her işletme için yukarıdaki faydaları sunabilse de, sadece internette var olmak bir firma için kesinlikle yeterli değil. Bu konuda ciddi zaman ve enerji harcayarak, doğru stratejiler geliştirmek, zamanında ve doğru adımlar atmak gerekiyor. Bunları özetleyecek olursak :

– İletişimde en önemli kriter ulaştığınız kişi başına yaptığınız harcamadır. Başka bir deyişle; gazete reklamı, TV reklamı veya firma web sitesinde yaptığınız herhangi bir reklam veya kampanya harcamasının, bu reklam veya kampanya ile ulaştığınız hedef kitledeki kişi sayısına oranıdır. Bu oranı ne kadar az tutabilirseniz iletişiminiz o kadar verimli olacaktır. Kısaca ne yapıp edip, hedef kitleye ulaşmadaki en ucuz yolu bulmanız gerekiyor.

– Hedef kitleye en ucuz yoldan ulaşmanın en büyük aracı sosyal medya platformları. Bugün Facebook’un 1 milyardan fazla, Twitter ve Google+’ın 500 milyondan fazla, Linkedin, Instagram, Youtube vs gibi diğer platformların ise yüzmilyonlarca kullanıcısı var. Bu işin en güzel yanı ise, tüm bu sitelere kayıt olmak ücretsiz. Profesyonel profiller oluşturup, düzgün mesajlar vererek ve sayfanızı daima güncelleyerek bir anda onbinlerce kişiye ücretsiz olarak ulaşmak artık çok kolay.

– Teknolojiye uygun, kullanıcı dostu, anlaşılır ve PC, tablet, akıllı telefon gibi farklı cihazlarla uyumlu (responsive), mümkünse en azından Türkçe ve İngilizce versiyonları olan bir web sayfası oluşturmanız gerekiyor. Ziyaretçilerin her bilgiye birkaç tıkla, güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak çok önemli. Günümüzde bankaların “kullanıcı dostu” veya “en kolay kullanılabilen” siteyi oluşturmak için verdikleri çaba bunun en güzel örneği.

– Sayfanın görselleri çok önemli, ziyaretçiyi sıkmayan, albenisi olan, kolayca sitede gezilmesine imkan veren bir tasarım olmalı. Sitenizdeki arama motoru hızlı ve doğru bir şekilde çalışmalı, ziyaretçilerin doğru bilgilere, dökümanlara, belgelere veya ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmasının en önemli yollarından birisi arama motorlarıdır. Ziyaretçileriniz sitenizde arama yaptıkça siteyi ziyaret edenlerin sitede durma süresi, tıkladıkları sayfa sayısı ve dolayısı ile sitenizin görünürlüğü artacaktır.

– Sektörünüzdeki hedef kitleye hitap eden dijital pazarlama platformlarına üye olmak ve aktif olarak kullanmak, marka bilinirliğiniz için çok önemli. Bugün Voltimum yaklaşık 10.000 üyesiyle sektörün önde gelen platformlarından birisi. Bu tip siteleri ne kadar sık ve aktif kullanırsanız sizin sitenize yönelen linkler ve ziyaret sayınız da o kadar fazla olacaktır.

– Müşterilerin ve ziyaretçilerin günlük hayatını kolaylaştıracak on-line uygulamalara özen gösterin. Örneğin Prysmian Türkiye’nin geliştirdiği ve 2000’den fazla kişinin cep telefonuna indirdiği “Kablomatik” uygulaması sayesinde mühendisler artık ofislerine gitmeden, hesap makinesi veya bilgisayar kullanmadan ve kitaplara gömülmeden gerilim düşümü veya kesit hesabı yapabiliyorlar.

– Bugün firmalar “arama motoru optimizasyonu (SEO)” yaptırmak ve web sitelerinin aramalarda en üstte çıkmasını sağlamak için çok ciddi paralar harcıyorlar. Web sitenizin optimizasyonuna önem verin, site haritanızı ve her sayfada kullandığınız anahtar kelimeleri özenle seçin, sitenizde mutlaka sosyal medyadaki sayfalarınıza linkler olsun. Web siteniz ve sosyal medyadaki profillerinizi ne kadar içiçe kullanabilirseniz pazar ile etkileşiminiz o kadar yükselecektir.

Pazarlama aktivitelerinde internet ve sosyal medyayı verimli olarak kullanabilen bir firmanın aslında uyumayan, 7 gün 24 saat çalışan, devamlı öğrenen, asla şikayet etmeyen, yorulmayan ve tüm bunlar karşılığında maaş almadan ve işini aksatmadan profesyonel bir şekilde yapan sanal bir pazarlama elemanı, hatta ekibi olmaması işten değil, yeter ki internete gereken önemi verelim.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir