Malezya

IMG_7433-680x510

Sonunda uzun zamandır planladığımız üç ülke ve 12 günden oluşan uzakdoğu seyahatimiz Malezya ile başlıyor. Emirates Airlines’ın 3,5 saatlik Istanbul-Dubai uçuşu ve 3 saatlik duty free gezisinden sonra 7 saat sürecek olan ilk Airbus A380 uçuşumuzla Malezya’ya doğru yola çıkıyoruz.

Selamat Datang! Malay dilinde “Hoşgeldiniz” yazıları ve misafirperver Malezya halkının güleryüzlü tavırları ile karşılanıyorsunuz “Gerçek Asya” nın başkenti Kuala Lumpur’da.

Malezya Güney Asya’nın istikrarlı, güvenli ve kolay gezilebilir ülkelerinden biri. Kuala Lumpur yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip, Malezya’nın toplam nüfusu ise yaklaşık 30 milyon. 31 Ağustos 1957 de İngiliz sömürgesinden kurtulmuş ( herifler burayı da sömürmüş ya.. ) Malezya’da halkın neredeyse yarısı Malay, %25’e yakını Çinli, diğer kısmı ise Hintliler ve yerlilerden oluşuyor.Para birimi Ringgit (MYR) ve 1 USD yaklaşık 3 MYR ediyor. Her dinden insan var, resmi dili Malay ama herkes gayet güzel İngilizce konuşabiliyor. Kapıda 90 günlük vize alabiliyorsunuz.

Havalimanından çıkar çıkmaz kapıda sizi taksiler bekliyor. Eğer havalimanının içinden özel taksi alırsanız ve biraz fazla para verirseniz sorun yok ama dışarıda “budget taxi” alayım derseniz deli gibi sıra bekliyorsunuz…

Konaklama konusunda 5 yıldızlı otellerden tatil köylerine, hostellerden pansiyonlara birçok seçenek var. Biz şehir merkezindeki China Town’a yakın olan Swiss Inn Otel’de kaldık.

Her Asya ülkesinde olduğu gibi burada da çok sayıda dükkan ve tezgahın yeraldığı, çoğunlukla ünlü markaların kopyalarının satıldığı ancak arada çok ucuza güzel ürünleri de bulabileceğiniz ve her zaman hareketli olan bir Çin Mahallesi mevcut. Çin mahallesinin bulunduğu yerden şehrin neredeyse her yerine yürüyerek gidebiliyorsunuz. Malezya’da alışveriş yaparken dikkat edilecek en önemli husus pazarlık yapmak ki bir Türk olarak biz de tüm hünerlerimizi gösteriyoruz. Çin mahallesindeki restaurantlarda çok güzel Çin yemeklerinin, muhteşem deniz ürünlerinin ve inanılmaz tropikal meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Benim ilgilimi çeken en ilginç şey ise Çin Mahallesinde satılan, kahve çekirdekleri ve şeker ile birlikte leblebi gibi kavrularak yapılan ama muhteşem bir tadı olan kavrulmuş kestaneler, mutlaka deneyin…

Gündüz sıcaklıkların yıl boyunca 30 °C  ve üzerinde seyrettiği Malezya’ya seyahat ederken yağmur ihtimalini göz önünde bulundurmakta fayda var. Çin Mahallesinde bunalmış bir vaziyette yürürken bir anda bastıran yağmurdan kaçamayınca bunu anlayabiliyorsunuz, ancak yağmurluğun içinde pişmekten veya bütün gün şemsiye taşımaktansa iki dakikalık yağmurda ıslanmak daha rahatlatıcı tabii ki…

Malezya’da devlet zengin ama halk fakir. Yollar düzgün ve geniş, her yerde gökdelenler var, çok fazla yabancı var, bütün Avrupalı ve Amerikalı firmaların Asya merkezlerinin bulunduğu Kuala Lumpur tam bir alışveriş merkezi cenneti ancak halkın büyük kısmı buralardan uzak bir hayat sürüyor. Yollarda Avrupa malı araba neredeyse yok, heryer Malezya üretimi ucuz ve kalitesiz Perodua ve Proton arabalarla dolu. Bu arada trafik soldan ilerliyor ve arabalar da sağdan direksiyonlu. O kadar yıl İngilizlerin sömürgesinde kalınca vazgeçememişler ama yaya geçidinde durma huyundan hemen vazgeçmişler, yolda yürürken dikkat !

Kuala Lumpur’daki Petronas İkiz Kuleleri, Malezya’nın sembolü ve medarı iftiharı. Dünyanın en yüksek kuleleri arasında yer alan 88 katlı yapıların yüksekliği antenleriyle birlikte tam 452 metre. 41. katlarda iki kuleyi birleştiren Gökyüzü Köprüsü’nden (Sky Bridge) kenti seyredebiliyorsunuz. Petronas Towers’a çıkabilmek için mutlaka birkaç gün önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, çok fazla talep olduğu için bilet bulamama ihtimaliniz çok yüksek ve kuleler Pazartesi günleri ziyaretçilere kapalı.

Bizim gibi Petronas kulelerine bilet bulamayanlar için diğer bir alternatif ise Kuala Lumpur Tower. Hem daha ucuz, hem de Petronas kulelerini  ve şehri buradan daha rahat görebiliyorsunuz, ne gerek var hem o kadar para verip bir de sıra beklemeye :)

Kuala Lumpur’da gezilecek diğer önemli yerlerden biri de Batu Caves. Kuala Lumpur’a 12-13 km uzaklıkta bulunan Batu Caves’e en iyi ulaşım aracı taksi tabii ki. Yaklaşık 400 milyon yıllık olduğu söylenen ve kireçtaşı bir tepede bulunan bu doğal mağara oluşumu, uzun yıllar yerli halk olan Temuan insanlarına ev sahipliği yapmış, daha sonra Hindular burayı bir tapınağa dönüştürmüşler. Mağaraların önünde bir Hindu tanrısı olan Murugan’ın yaklaşık 43 metre boyunda bir heykeli var. Burası Hindistan dışındaki en büyük Hindu tapınağıymış ve bu heykel de dünyanın en uzun Murugan heykeliymiş. Mağaralara girmek için önce dışarıda bulunan 272 basamağı tırmanmanız gerekiyor, belki de bu yüzden girişi ücretsiz yapmışlar, hem o sıcakta tırman dur hem de bunun için üstüne para ver deseler insan din değiştirir :)

Kuala Lumpur’daki ilk gecemizde, internetten bulduğum bilgiler ışığında Bukit Bintang bölgesine gidiyoruz. Burası Malezya’nın alışveriş ve modern eğlence merkezlerinin olduğu bölge. Özellikle Changkat Bukit Bintang bölgesi, bizim İstiklal Caddesi gibi bir yer. Cafeler, publar, gece kulüpleri hep bu bölgede. Kısa bir turdan sonra Havana’ya girip birşeyler içmeye karar veriyoruz. Malezya’nın yerel birası Tiger, bence güzel bir bira ama alkol Türkiye’den daha pahalı burada. Gün boyu o sıcakta yaptığımız saatlerce yürüyüş ve deniz mahsüllerinden oluşan muhteşem ama ağır bir akşam  yemeğinden sonra buraya gelip birkaç bira içince yorgunluk belirtileri başlıyor ve yavaş yavaş otele dönmeye karar veriyoruz.

Malezya’dan sonraki durağımız Singapur olacak ve buradan Singapur’a en ucuz gidiş Air Asia ile sadece 1 saat kadar sürüyor. Kuala Lumpur’da iki tane havalimanı var, KLIA – Kuala Lumpur International Airport diğeri ise LCCT – Low Cost Carriage Terminal. Air Asia’nın birçok uçuşu LCCT den yapılıyor, aman dikkat! Singapur’da görüşmek üzere…

Gezilen YERLER

✓ Batu Caves
✓ Bukit Bintang
✓ China Town
✓ Kuala Lumpur
✓ Petronas Towers

NOT

Malezya Güney Asya’nın istikrarlı, güvenli ve kolay gezilebilir ülkelerinden biri. Kuala Lumpur yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip, Malezya’nın toplam nüfusu ise yaklaşık 30 milyon. 31 Ağustos 1957 de İngiliz sömürgesinden kurtulmuş ( herifler burayı da sömürmüş ya.. ) Malezya’da halkın neredeyse yarısı Malay, %25’e yakını Çinli, diğer kısmı ise Hintliler ve yerlilerden oluşuyor.Para birimi Ringgit (MYR) ve 1 USD yaklaşık 3 MYR ediyor. Her dinden insan var, resmi dili Malay ama herkes gayet güzel İngilizce konuşabiliyor. Kapıda 90 günlük vize alabiliyorsunuz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir