Galler

CNV000081-680x390

Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkenden biri olan Galler (Wales) kendine özgü doğası, farklı dili ve alfabesi ile küçük ama dolu dolu bir ülke. Her ne kadar ülkede herkes İngilizce konuşuyor olsa da ülkedeki bütün tabelalar hem İngilizce hem Galce (Welsh).

Millennium Stadium:

Cardiff şehir merkezine girdiğiniz anda ilk gözünüze çarpan şey şehrin tam merkezinde yer alan, 74.500 kişi kapasiteli inanılmaz Cardiff Millenium Stadı.

Daha önce MBA burs töreni için bu stadyuma gelmiştim ama çok fazla vaktim olmadığı için gezme fırsatım olmamıştı. Stadyumda her gün rehberli geziler düzenleniyor, o gün herhangi bir maç olmasa bile sanki maç varmış gibi aynı atmosferi yaşıyorsunuz. Burası bir rugby stadyumu olarak inşa edilmiş ancak birçok spor karşılaşması, konserler, hatta kapanabilen çatısı sayesinde yılbaşı partileri bile burada yapılabiliyor.

Cardiff Bay:

Daha önceden “Tiger Bay” olarak bilinen ama daha sonra ismi “Cardiff Bay” olarak değiştirilen bu bölgede Techniquest, Visitor Centre, Norveç Kilisesi vs gibi birçok gezilecek yer ve çok sayıda restaurant var.

Cardiff Bay’in hemen önünde bulunan ve Cardiff’in önüne bir set oluşturmak için inşa edilen ve dünyadaki en yüsek su seviyelerinden birine sahip olan ( 14 metre) Cardiff Bay Barajını da görmek mümkün. Sahilde bulunan küçük trenlere binerek rehberler eşliğinde tüm bu güzellikleri görmeniz mümkün.

Swansea, Mumbles:

Bence Galler’in en güzel bölgelerinden birisi Swansea. Cardiff’in batı tarafında bulunan ve restarurantları, gece klupleri ve barları ile meşhur şehirde birçok plaj var hatta bazı plajlara ulaşmak çok zor ama kesinlikle değer. Bunların arasında Three Cliffs and Port Eynon en meşhurları ve mutlaka görmeye değer. Bir diğer önemli plaj ise Bed&Breakfast otelleri ile ünlü Oystermouth Beach.

Swansea’nin yakınında bulunan Mumbles bölgesi, deniz kenarındaki kayaların üzerinde ve sahilde yürümek için mükemmel bir yer ama bazen dalgalar çok yüsek olabiliyor, dikkat. Mumbles bölgesinde bulunan ve denizden yüksek kayalık yamacın üzerine kurulmuş olan meşhur Langland golf sahası da görmeye değer.

Neath:

Galler’deki son durağımız Neath ve buradaki meşhur Cimla At Çiftliği’ni ziyaret ediyoruz. Daha önce hiç ata binmemiş birisi olarak biraz endişeleniyorum ama eğitimci bayan herşeyin yolunda olduğunu, atların iyi eğitimli olduğunu vs söylüyor. İngiliz atıdır, asildir vs deyip güveniyorum ama devasa atı görünce herşey bir anda değişiyor.

Önce ata nasıl binileceğini ve inileceğini, daha sonra ise nasıl atın üstünde durulacağını gösteriyorlar. Beş dakika içerisinde ata nasıl gallop yapılacağını öğrendik ve daha sonra hoca önde yaklaşık 10 at arkasında koşmaya başladık. İlk yarım saat iyiydi ama atlar koşmaya başladığında işler tamamen değişti. Nasıl becerdim bilemiyorum, atı durduramadım ama üzerinde durmayı zor da becerdim.

Bir süre at sürdükten sonra eğlenceli olmaya başlıyor ve o anda hiçbirşey farketmiyorsunuz  ama eğer atın üstünde nasıl duracağınızı ve süreceğinizi bilmiyorsanız bir iki saat sonra kalça ve baldırlarınız ağrımaya başlayınca farkediyorsunuz ama geç oluyor…

Gezilen YERLER

✓ Cardiff
✓ Cardiff Bay
✓ Galler
✓ Millenium Stadium
✓ Mumbles
✓ Neath
✓ Swansea

NOT

Bir iki günlüğüne bile olsa mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir ülke. Özellikle yaz aylarında Swansea ve Mumbles’ın doğasını ve Galler’in gece hayatını mutlaka görmelisiniz..

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir