Hani kül kedisinin geceyarısından sonra bindiği arabası, cadılar bayramında Amerikan evlerini süsleyen turuncu süslemeler, bizde ise saatlerce yediğimiz çekirdekleri ve tatlısı ile bilinen kocaman sebzedir balkabağı.

İlk olarak milattan önce 7000 li yıllarında Meksika’da bulunan balkabağının ismi yüzyıllar boyunca kavimlerin kulaktan kulağa oyunu sonrasında hep değişmiş. Antik Yunan’da kavun anlamına gelen Pepon’u Fransızlar Pompon olarak kullanmış, sonra İngilizler Pumpion olarak kullanmaya başlamış, sonrasında ise Pumpkin olarak sözlüğe girmiş. Bizde sadece tatlı olarak kullanılıyor ama Amerikalılar çorba, bira,  hatta kalın kabukları sayesinde güveç olarak bile kullanıyorlar.

İbni Sina bile yüzlerce yıl önce kitaplarında balkabağının faydalarından bahsetmiş. Yüksek miktarda beta karoten içermesi, tam bir magnezyum deposu ve lif kaynağı olması, şeker içermesine rağmen kalorisinin yüksek olmaması gibi birçok faydaları var. Bizde genel olarak tatlısı yapılır ve kabaklar şekere boğulur ama kabağın tadını almazsan kabak tatlısı yaptığını nasıl anlayacaksın? Az şekerli olması her zaman için çok daha güzel, gerekirse sonrasında tahin, ceviz, hatta pekmez ile tatlandırabilirsiniz. Gelelim tarifimize…

Malzemeler :

  • 1 kilo balkabağı
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı su
  • 1 su bardağı dövülmüş ceviz
  • İstenirse tahin, pekmez

Öncelikle kabağın sert kabuğunu hiç yeşil kısım kalmayacak şekilde düzgünce soyarak kabakları maksimum 2-3 cm kalınlığında dilimlere ayıralım.

Dilimlediğimiz kabakları bir tencereye koyarak üzerlerine toz şekerile kapatıp bir gece önceden beklemeye koyalım. Ertesi gün kabaklar şekeri emmiş, suyunu salmış ve yumuşamış olacaktır.

Daha sonra aynı tencereyi ocağa alarak üzerine bir çay bardağı su ilave edin ve çok kısık ateşte yaklaşık 45 dakika kadar kaynatın. Şekerli su köpüreceği için tencerenin kapağını hafif açık tutmakta fayda var, hatta arada bir tenceredeki şerbeti bir kaşık yardımı ile kabakların üzerine gezdirebilirsiniz. 45 dakika sonra kabakların suyu azalıp şerbet haline gelince bir çatal yardımı ile yumuşaklığını kontrol edin, üzerlerine parlak olması için bir tutam daha şeker serpin ve altını kapatıp soğumaya bırakın.

Servis için tabaklara aldığınız kabakların üzerine tahin ve ceviz serperek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir